Přijetí služby od zahraniční osoby v kontrolním hlášení

V kontrolním hlášení se v sekci A.2 uvádí nejenom plnění přijatá od unijních plátců (zboží a služby), ale i plnění vykazovaná v přiznání na řádcích 12 a 13. Tedy kupříkladu i přijetí služby od zahraniční osoby povinné k dani se sídlem mimo území EU. Jak takové přijetí služby od zahraniční osoby v kontrolním hlášení výkázat? Velmi podobně jako plnění přijatá od unijních plátců.

Tedy pokud přijmete službu kupříkladu od kanadské firmy, tak děláte reverse charge, stejně jako v případě přijetí služby od unijního plátce.

Co nám v takovém případě radí pokyny k vyplnění v části věnované sekci A.2:

V případě, že dodavatel nemá VAT ID, tj. EU DIČ DPH, (může se jednat např. o DIČ osoby povinné k dani z jiného členského státu nebo identifikaci zahraniční osoby povinné k dani, nebo ve vybraných případech přemístění zboží podle § 16 odst. 4 a 5) – tak v těchto případech pole „Identifikace dodavatele“ zůstává prázdné.

Nicméně se připravte na to, že po nahrání na portál daňové správy se vám u této položky dostane prostupné chyby. Budete to mít správně, ale přece jenom je to trošku neobvyklá situace, tak vás budou varovat, že si to máte zkontrolovat.

Finanční správa si je vědoma trošku matoucí výstrahy a vydala k této záležitosti pokyn, který dole odkazuji.

Cituji:

V případě, kdy dodavatel nemá VAT ID neboli EU DIČ DPH (např. právě zahraniční osoba povinná k dani se sídlem mimo území ČR), zůstane pole identifikace dodavatele („kód státu“ a „VAT ID“) v této části kontrolního hlášení prázdné. Při podání (kontrole) formuláře v rámci aplikace EPO bude v protokole chyb podání uvedeno, že byly nalezeny propustné chyby – neuvedení Identifikace dodavatele (VAT ID) – kód chyby 60 a kódu státu – kód chyby 58. Tyto propustné chyby pouze informují o skutečnosti, že nebyly v části A.2. vyplněny dané položky, přičemž nebrání podání kontrolního hlášení.

Tedy nebojte se, v sekci A.2 je možné vykazovat i položky bez DIČ.

Finanční správa – Přijetí služby od osoby povinné k dani se sídlem mimo EU

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: