Ekonomie pro neekonomy – Futures kontrakty

Futures kontrakty1 000 bušlů pšenice a něco zlata k tomu aneb něco o obchodování s komoditami pro úplné začátečníky

Tak jak to vlastně všechno začalo. Asi tak, že se dohodl farmář s obchodníkem na budoucí dodávce třeba pšenice nebo kukuřice. Něco v tom smyslu jako „Ty mě dodáš tisíc bušlů pšenice v červnu za takovou a takovou cenu a já ti za to slibuji, že celých tisíc bušlů opravdu v červnu odeberu a zaplatím dohodnutou cenu.“ Něco popili, možná malou zálohu obchodník složil a vše na papír pro jistotu sepsali. Farmář byl rád, že má předem odběr na svou produkci a nemusí už shánět odběratele a obchodník měl jistotu, že bude mít co prodávat a znal dopředu i cenu. A ejhle.. První futures kontrakt byl na světě.

Futures kontrakty

Takový kontrakt měl svoji cenu. Cenu, která mohla být podstatně vyšší, než ona zaplacená záloha. Pokud došlo k neúrodě a cena pšenice začala stoupat, tak kontrakt skýtal právo vykoupit komoditu za cenu nižší, než byla běžná cena na trhu. A samozřejmě ji obratem se značným ziskem prodat. Takový kontrakt měl potom cenu zlata.

Když už něco má svou cenu, můžete tím třeba ručit bance. A vůbec, proč by se s tím tedy nedalo obchodovat? Dalo..

Je třeba si uvědomit, že vlastně pomocí malého kapitálu, oné v historii zaplacené zálohy, ovládáte mnohem větší kapitál. Pravda, ještě ho nevlastníte, ale máte právo na jeho koupi za garantovanou cenu. Dnes se tento poplatek jmenuje margin a je zhruba ve výši 5-15% z celkové ceny futures kontraktu. Jinými slovy… Zaplatíte 500$ a ovládáte kukuřici za 5,000$. Zkuste si představit, co udělá malý pohyb ceny kukuřice, řekněme o 5%. Poté se cena celeho kontraktu zvedne na 5,000 + 250 = 5,250$. To je myslím 250$ zisk. Zhodnotil jste svůj vklad o 50%. Gratuluji…

No a začaly vznikat první burzy se zůčtovací bankou a futures kontrakty se standardizovaly. Určily se pevné termíny dodání různých komodit, jejcih kvantity i kvality. Futures kontrakt na pšenici měl 5,000 bušlů přesně definované kvality a pět určených dat ke kterým je možné ji dodat. Pokud existuje burza, je zjevné že objeví i lidé, kteří o určenou komoditu nemají zájem. Snaží se pouze na pohybu ceny vydělat.Ty bychom mohli rozdělit do dvou skupin:

  1. jistící se osoby či firmy
  2. spekulanti

Jistící se osoby jsou osoby či firmy, které jsou na cenách komodit přímo závislé. Většinou proto, že je používají jako surovinu. Třeba taková konzervárna na hovězí maso. Pokud poroste cena hovězího, bude muset zvednout ceny a lidé koupí méně konzerv. Firmě klesnou zisky. Nepříjemná věc, takové klesající zisky. Nicméně je možné se pojistit prostřednictvím nákupu futures na hovězí maso. Pokud cena masa poroste, poroste i cena kontraktů. Firma je bude moci prodat a tím pokrýt své zvýšené náklady na surovinu. Pokud cena suroviny klesne, firma prodělá na futures kontraktu, ale má nižší náklady, větší zisk na finálním výrobku. Samozřejmě se tím nevyřeší dlouhodobý, stálý růst ceny komodity, ale je to přiměřený nástroj na „vyhlazení“ krátkodobých cenových výkyvů. Hlavně proto, že není třeba dát k ledu příliš kapitálu (stačí jenom margin).

Zatím se tady hovořilo více méně jenom o zemědělských komoditách. Futures kontrakt ale může být uzavřen více-méně na cokoliv, co mění cenu v čase a má pevně danou kvalitu i kvantitu. Třeba zlato, měď, akcie, dluhopisy, nebo třeba jakákoliv měna.

Zmíněného využívají i různé finanční instituce. Investiční či penzijní fondy. Je to stejné jako s tím hovězím. Firmy se mohou jistit proti znehodnocení svého portfólia pomocí různých akciových indexových futures kontraktů.

Aby toho nebylo dost, komoditní trh nabízí i další možnosti. Můžete třeba prodat komoditu, aniž ji vlastníte. Tomu se říká vsoupit do „krátké pozice“. Prostě se dostanete do pozice onoho na začátku článku zmiňovaného farmáře a zavážete se v okamžiku vypršení kontraktu dodat určitou komoditu. Ale máte právo kdykoliv z této „krátké pozice“ vystoupit zakoupením opačného kontraktu. A to je přesně to, oč tu běží. Koupíte si futures kontrakt za 500$ na prodej červnové kukuřice za 5000$ a čekáte na pokles ceny. Pokud jste se v odhadu nemýlil a cena opravdu klesne, koupíte stejný kontrakt v dlouhé pozici a tím se závazku zbavíte. Jenže pokud cena klesne o oněch zmíněných 5%, opět vyděláte svých 250 dolárků a bude vás hřát 50% zisk. Pokud se v odhadu zmýlíte, pravděpodobně o svých 500$, nebo jejich část příjdete. Na pokles ceny se spekuluje docela často, protože cena padá dolů rychleji než roste.

Cena za kontrakt (margin) není míněna jako počáteční splátka za kontrakt, ale pouze jako garance odpovědnosti obchodníka v případě ztrátového obchodu. Pokud obchodník skončí svou transakci se ziskem, je mu margin vrácen spolu s tímto ziskem. Naopak je případná ztráta z marginu hrazena. Pokud ztráta překročí výši marginu, je kontrakt automaticky zlikvidován (ukončen).

Komoditní trhy jsou velmi likvidní a hojně obchodované. Transakce jsou zkompletovány velmi rychle, doslova během vteřin, což snižuje nebezpečí nepříznivého pohybu ceny mezi okamžikem zadání obchodního příkazu a momentem vlastního provedení transakce.

Někteří specializovaní spekulanti koupí a opět prodají své kontrakty během minut, nebo dokonce vteřin. Tento druh obchodování se nazývá scalping.

Jaké jsou tedy možnosti komoditních trhů? Obrovské. Obchodování futures kontraktů bylo oficiálně zahájeno 3.dubna 1848 na chicagské CBOT. Od té doby, objemy futures obchodů rostou astronomickým číslem. V roce 1970 se ročně obchodovalo 13 milionů kontraktů, v roce 1980 již skoro 100 milionů a v roce 2010 se objem přehoupl přes 250 milionů kontraktů.

No.. možná z vás ještě nejsou zkušení burzovní obchodníci, ale teď už budete vědět, co to znamená futures, krátká a dlouhá pozice a pár dalších zajímavostí, které se mohou hodit ve všeobecné konverzaci.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: